Bahçelievler’de Kaçak Yapılan 3 Kat Çöktü

7 katlı binanın ilk 3 katının çökmesi üzerine belediye ekipleri harekete geçti.

Bahçelievler’de Kaçak Yapılan 3 Kat Çöktü
Bahçelievler’de Kaçak Yapılan 3 Kat Çöktü
GİRİŞ 27.06.2024 08.55 GÜNCELLEME 27.06.2024 08.17
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Bahçelievler’de, sabah saatlerinde 7 katlı bir binanın ilk 3 katı çöktü. Zafer Mahallesi Yadigar Sokak’ta bulunan binanın kolonlarından gelen sesler üzerine sakinleri binayı hemen boşalttı. Kısa süre sonra binada kısmi çökme meydana geldi.

Kaçak Katlar Çöktü

1980 yılında 4 katlı olarak ruhsatlandırılan binaya, 1994 yılında kaçak olarak 3 kat daha eklenmişti. Sabah saatlerinde ilk 3 katın çökmesi sonucu, binanın diğer katları zeminin üzerinde kaldı. Çökme sonucu binada kimsenin bulunmaması can kaybını önledi.

bahcelievlerde 7 katli bina 3 kati coktu 5 min

Belediye Başkanı’ndan Açıklama

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, olay yerinde yaptığı incelemenin ardından, “Binanın ilk üç katı dikey olarak toprağa doğru çöktü. Görünen kısımlar 4-5-6 ve 7’nci katlar. Arkasındaki iki apartmanın tuğlaları zarar gördü, kolon ve kirişler etkilenmedi. 4 apartmanı boşalttık, vatandaşları otellerde misafir edeceğiz” dedi.

Bahadır, ilçede benzer durumda çok fazla bina olmadığını belirterek, “Yıkımı bekleyen bir bina değildi ama yapı zaten eskiydi. 1980 yılında yapılmış ve 1994 yılında kaçak katlar eklenmiş. Kentsel dönüşüme uğrayacak 265 bina var. İlçede buna benzer başka bina yok” ifadelerini kullandı.

bahcelievlerde 7 katli bina 3 kati coktu 4 min

Güvenlik Önlemleri ve İncelemeler

Çökme ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye, sağlık ve AFAD ekibi sevk edildi. Güvenlik kamerası görüntülerinde, binada oturanların sokağa çıkmasının hemen ardından yapının çökmesi ve etrafın tozla kaplanması yer aldı.

İstanbul Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada, “Ekiplerin olay yerinde yaptığı incelemede ölen, yaralanan ya da enkaz altında kalan kimsenin bulunmadığı tespit edilmiştir. Çöken binanın çevresindeki binalar tedbir amaçlı boşaltılmış olup, gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır” ifadelerini kullandı.

bahcelievlerde 7 katli bina 3 kati coktu 3 min

“1999 Depremi Öncesindeki Binaları Yenileyelim”

Başkan Bahadır, “Bahçelievler’in yapı stoğu çok çok iyidir demiyorum. Burada lütfen 1999 depremi öncesindeki tüm binaları yenileyelim. Çarpık kentleşme burada 70 yıldır olmuş. Depremin siyaseti olmaz, birliktelik önemli” dedi. Ayrıca, kentsel dönüşüm projelerinin devam ettiğini ve mevcut yapı stoğunun yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

bahcelievlerde 7 katli bina 3 kati coktu 2 min

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER