İstanbul Photo Awards 10. Yıl Sergisi Rami Kütüphanesi’nde Açıldı

İstanbul Photo Awards 10. Yıl Sergisi Rami Kütüphanesi’nde Açıldı
İstanbul Photo Awards 10. Yıl Sergisi Rami Kütüphanesi’nde Açıldı
GİRİŞ 13.06.2024 04.28 GÜNCELLEME 13.06.2024 04.01
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen uluslararası haber fotoğrafı yarışması İstanbul Photo Awards‘un 10. yıl sergisi, Rami Kütüphanesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışına İstanbul Valisi Davut Gül, yarışma jürisi, kazanan fotoğrafçılar, uluslararası basın ve fotoğraf dünyasından pek çok kişi katıldı. AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, açılış konuşmasında her fotoğrafın bir belge olduğunu ve bir bellek oluşturduğunu vurguladı.

Karagöz, “İlk kalıcı fotoğrafın çekilmesinden bu yana renkli fotoğrafçılık yöntemlerine ve bugün yapay zeka ile zenginleştirilmiş görüntü işleme teknolojilerine kadar pek çok şey fotoğraf dünyasında değişti. Fakat her fotoğrafın bir belge niteliğinde olması, her fotoğrafın zamanın tanığı olması ve bir bellek inşa etmesi hiçbir zaman değişmedi.” dedi.

IPA10.yil kentimgazetesi2

Karagöz, sergide yer alan fotoğrafların insan ruhunu derinden etkileyen hikayeler barındırdığını belirterek, “Bu yılın ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülüne layık görülen eser Mohammed Salem’in ‘Yeğeninin Ölü Bedenine Sarılan Filistinli Kadın’ oldu. Bu fotoğraf, Gazze’nin hikayesini anlatıyor ve maalesef bu hikayelere bugün de şahit olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 140’tan fazla basın mensubunun İsrail saldırılarında hayatını kaybettiğini hatırlatan Karagöz, Anadolu Ajansı’nın Gazze’deki suçları belgeleyen “Kanıt” ve “Tanık” isimli kitaplarını ve belgesel serilerini tanıttığını belirtti. Bu belgeseller, dünya genelinde pek çok festivalde gösterilecek.

Karagöz, “İstanbul Photo Awards, gerçekleştirildiği ilk seneden bu yana 10 senede yaklaşık 185 bin fotoğraf ve 18 bin fotoğrafçının kayıt olduğu küresel bir platform haline geldi.” dedi. Bu yılki sergi, dünya genelinden 20 binden fazla fotoğrafın katılımıyla gerçekleşti ve 10 farklı kategoride 32 fotoğrafçının eseri ödüle layık görüldü.

IPA10.yil kentimgazetesi3

Karagöz, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, İstanbul Photo Awards‘un dünyanın en saygın fotoğraf yarışmalarından biri olduğunu ve bu yıl Gazze’den çekilen fotoğrafların ana tema olduğunu belirtti. “Fotoğraf sanatçılarımız Gazze’de olup biteni objektiflerinden kayıt altına aldılar ve dünyadaki en iyi fotoğraf sanatçıları burada Gazze kareleriyle bir tepki oluşturdular.” dedi.

Törende “Yılın Fotoğrafı” ödülünü kazanan Mohammed Salem’in Gazze’den gönderdiği video mesajı gösterildi. Ayrıca, çeşitli kategorilerde ödül alan fotoğrafçılara ödülleri takdim edildi. İstanbul Photo Awards jüri üyeleri ve destekçilerine teşekkür plaketi verildi.

Haber, spor, çevre, portre ve günlük yaşam dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirildiği yarışmaya bu yıl 20 binden fazla fotoğraf başvurusu oldu. Sergide, Gazze’deki İsrail saldırılarından Türkiye depremlerine, Meksika suç örgütlerinden Afganistan mülteci kamplarına kadar geçen yılın küresel olaylarını ele alan fotoğraflar yer alıyor. Sergi, 23 Haziran’a kadar Rami Kütüphanesi F3 salonunda ziyaret edilebilecek.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER