Küçükçekmece’de Bina Çöktü

Küçükçekmece’de Bina Çöktü
Küçükçekmece’de Bina Çöktü
GİRİŞ 07.06.2024 09.16 GÜNCELLEME 08.06.2024 13.45
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Arama Kurtarma Çalışmaları Başladı

Küçükçekmece’de 4 katlı bir binanın çökmesi üzerine, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalanları kurtarmak için arama kurtarma çalışması başlattı. Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi’nde 3 katlı bir apartman henüz belirlenemeyen nedenle çöktü. Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. Ekipler, enkaz altında kalanlar olduğunun belirtilmesi üzerine arama kurtarma çalışması başlattı. Bu arada, enkaz altındaki bir kişiye ulaşıldığı, bir kişiyle de iletişim kurulduğu öğrenildi.

k.cek .bina gentingazetesi6

Enkaz Altındaki Bir Kişiyle İletişim Kuruldu

Arama kurtarma çalışması yapan ekiplerce enkaz altındaki bir kişiyle iletişim kuruldu.

Çöken bina park halindeki araçların üzerine yıkıldı ve yoldan geçen belediye otobüsünde hasar oluştu.

Bina çöktükten sonra bir kişi kendi imkanlarıyla enkazdan çıktı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, saat 08.40 sıralarında Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağın kesişim noktasında bulunan üç katlı binanın çöktüğü belirtilerek, olay yerine çok sayıda AFAD, arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk edildiği kaydedildi.

k.cek .bina gentingazetesi3

Enkazdan 6 Kişi Yaralı Olarak Çıkarıldı

Arama kurtarma çalışması yapan ekipler, enkaz altındaki bir kişiyle iletişim kurdu.

Çöken bina park halindeki araçların üzerine yıkıldı ve yoldan geçen belediye otobüsünde hasar oluştu.

Bina çöktükten sonra bir kişi kendi imkanlarıyla enkazdan çıktı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdi.

Enkazdan toplam 6 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Yaralılardan 4’ü hastaneye sevk edilirken 2 kişiye sağlık ekipleri müdahale etti.

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu ve ekiplerden bilgi aldı.

k.cek .bina kentimgazetesi

Güvenlik Kamerası Görüntüleri ve Görgü Tanıkları

Binanın çökme anının yer aldığı güvenlik kamerası görüntüsünde, sokaktan otomobillerin ve bir minibüsün geçtiği sırada, binanın sokağa doğru yıkılması ve etrafta bulunan insanların kaçması yer aldı.

Bir kişinin cesedinin çıkarıldığı enkazda kalan son kişinin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı’nın kesişim noktasındaki, altında dükkan bulunan 1988 yapımı 3 katlı bir apartman henüz belirlenemeyen nedenle çöktü.

Haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık, polis ve AFAD ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, binanın bulunduğu sokak kapatıldı.

Enkaz altında kalanlar olduğunun belirtilmesi üzerine arama kurtarma çalışması başlatan ekiplerin, enkazdaki bir kişiyle iletişim kurduğu öğrenildi.

Öte yandan, çöken bina park halindeki araçların üzerine yıkılırken, yoldan geçen belediye otobüsünde de hasar oluştu.

Bina çöktükten sonra bir kişi kendi imkanıyla enkazdan çıktı ve ekiplere içeride kalanlarla ilgili bilgi verdi.

Enkazdan toplam 2’si ağır 7 kişi yaralı çıkarılırken, göçük altında olduğu düşünülen 2 kişiden birinin cesedine ulaşıldı. Henüz kimliği belirlenemeyen kişinin cesedi, enkazdan çıkarıldı. Ekiplerin göçük altındaki son kişiyi kurtarma çalışması sürüyor.

Yaralılardan 5’i Özel Biruni Üniversitesi Hastanesi, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acil servislerine kaldırıldı.

Enkaz altından çıkartılan 2 kişiye ise olay yerindeki ambulansta müdahale edildi. Bu yaralılardan birinin ayağından yaralandığı, enkazdaki eşinin kurtarılması için olay yerinde beklediği öğrenildi.

Basın mensuplarının görüntülediği ve ismi öğrenilemeyen yaralı, “Yatıyordum, önce sallandı, sonra çöktü.” diyerek, olay anını anlattı.

Binada çökmeden önce herhangi bir patlama yaşanmadığı belirtildi.

k.cek .bina gentingazetesi1

Görgü tanıkları binanın yıkılma anını anlattı

Olay esnasında orada bulunan görgü tanıklarından Erdal Karagöz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, durumun doğal gaz patlamasından yaşandığını zannettiğini ve geriye doğru koştuğunu söyledi.

Karagöz, çökme sırasında insanların çaresiz şekilde kaçmaya çalıştığını anlatarak, “Altında kalanlar vardı. Arabalar da vardı, arabalar hızlı şekilde ileriye doğru geldi, birbirlerine çarptılar. 4-5 tane araba kaldı altında. Facia bir şeydi. İnsanlar çaresizdi, herkes bir tarafa kaçtı. Evimiz yıkılan yerin karşısında. Çocuklar, akrabalar hepsi gelip yardıma koştu. Çok korkunç bir olaydı.” ifadesini kullandı.

Binanın eski olduğuna dikkati çeken Karagöz, “Yeni dönerci açılmıştı. Bir aileyi çıkarttılar. Ambulansla hastaneye götürdüler. Korkunç bir olaydı. Dışında olanlar da içinde olanlar da vardı. Pazar olduğu için biraz sakindi. Pazar olmasaydı burası saat 08.00’den 10.00’a kadar trafik oluyordu. Pazar olduğu için daha az hasarlı atlattık tehlikeyi.” değerlendirmesinde bulundu.

Binanın altında bir iş yeri olduğunu belirten Yiğit Ocak da olay anına ilişkin, “Ben siren seslerine uyandım. Hemen ne oldu diye geldim. İnşallah bir şey yoktur. Herkes şimdiden binasını kontrol ettirsin, en azından tedbir alalım.” diye konuştu.

 

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER