Samsun’un Terme İlçesinde Sağanak Sonrası Çalışmalar Devam Ediyor

Samsun'un Terme ilçesinde etkili olan sağanak yağışlar sonrası su baskınlarına karşı çalışmalar aralıksız sürüyor.

Samsun’un Terme İlçesinde Sağanak Sonrası Çalışmalar Devam Ediyor
Samsun’un Terme İlçesinde Sağanak Sonrası Çalışmalar Devam Ediyor
GİRİŞ 08.07.2024 16.09 GÜNCELLEME 08.07.2024 16.41
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Tarım Arazileri ve Yollarda Hasar Tespiti

Dün öğle saatlerinden itibaren yoğunlaşan sağanak nedeniyle taşkınlar, tarım arazilerinde ve yollarda ciddi hasara yol açtı. Bağsaray Mahallesi’ndeki tali yol ve Uludere Mahallesi’ndeki grup bağlantı yolunda çökmeler meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu bölgelerde güvenlik önlemleri alarak şerit çekti. Ayrıca, Uludere Mahallesi’ndeki mezarlıklar toprak kayması sonucu zarar gördü.

Ekiplerin Sahadaki Çalışmaları

Büyükşehir Belediyesi, jandarma, sağlık, Karayolları, DSİ ve AFAD ekipleri, bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Uludere Mahallesi’nde çökme meydana gelen grup bağlantı yolunda incelemelerde bulundu. Doğan, Samsun’un doğu ilçelerinin turuncu kodla sağanak yağış uyarısı aldığını hatırlatarak, öncesinde yapılan hazırlıklar sayesinde can kaybının önlendiğini belirtti.

SAMSUNDA SAGANAGIN ETKILI OLDUGU TERME ILCESINDE CALISMALAR SURUYOR

Başkan Halit Doğan’dan Açıklamalar

Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yollarda hasar, mahalle yollarında sıkıntı var. Heyelan riski olan yerler var. Arkadaşlarımız arazide çalışıyor. Henüz risk bitmiş değil Samsun’un doğu ilçeleri açısından. Bugün ve yarın risk devam ediyor. Hemşehrilerimizi dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Hem de ulaşım sorunu yaşanan yerlerde sorunu gidermek üzere çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Heyelan Riski ve Uyarılar

Başkan Doğan, yağışların toprakla hızlıca birleşmesi nedeniyle su baskınlarının meydana geldiğini belirtti. “Bir taraftan hazırlıklarımızı geleceğe dönük yaparken, bir taraftan da yaşanan hadiseleri en kısa sürede insanlarımızın tekrar rahata kavuşmasını sağlayacak şekilde çözmek için çalışıyoruz.” dedi.

Destek Çalışmaları ve Güvenlik Önlemleri

Doğan, bazı mahallelerdeki yollarda çökme meydana geldiğini aktararak, “Ulaşım ana akslarında, grup yollarında genel manada sorunumuz yok ama mahalle yollarında, Samsun’un doğu ilçeleri açısından sorunlu olan yerler var. İlçe belediyelerimiz de biz de destek vererek çalışıyoruz. Grup yollarında en sıkıntılı grup yolumuz burası. Burayı da DSİ ile dere aksına çözüm üreterek ulaşıma açacağız.” diye konuştu.

Hasar Tespit ve Gelecek Planları

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Doğan, “Yeni yağış olması ihtimaline binaen çalışmalar devam ederken, bir taraftan da mevcuttaki durumu hem tespit etme hem de ulaşımını rahatlatma açısından arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapıyor. En büyük endişemiz, yağmur sonrasında oluşabilecek heyelan riskleri. Heyelan riski olan yerleşim yerlerinde bulunan vatandaşlarımızın evlerinde oturmamalarını önemle rica ediyoruz. Muhtarlarımıza da bu konuda gerekli uyarıları yaptık. Gidecek yeri olmayan hemşehrilerimizi gerekirse biz misafir edelim diye paylaştık. İnşallah sıkıntısız şekilde Samsun bu süreci atlatacaktır. Tüm kurumlar sahada. Milletle beraber dayanışma içinde süreci en kısa sürede tekrar normal olan durumuna kavuşturmaya planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER