İstanbul’da “Kara Para”ya Büyük Darbe: 12 Gözaltı

İstanbul merkezli 3 ilde gerçekleştirilen ve post makinesi aracılığıyla kara para aklama iddialarına yönelik operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul’da “Kara Para”ya Büyük Darbe: 12 Gözaltı
İstanbul’da “Kara Para”ya Büyük Darbe: 12 Gözaltı
GİRİŞ 28.06.2024 08.49 GÜNCELLEME 28.06.2024 08.47
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Soruşturmanın detayları

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 20 Ocak’ta Fatih’teki 2 iş yerinde 8 şüphelinin yakalandığı “Dubai post makinesiyle para çekilmesi” ve “kara para aklanması” iddialarına yönelik başlatılan soruşturmayı derinleştirdi. Çalışmaların sonucunda BDDK’nin hazırladığı inceleme raporuyla yurt içinde faaliyet gösteren şirketlere ait POS cihazları üzerinden kuyumculuk faaliyeti izlenimi verildiği ve komisyon karşılığında yaklaşık 15 milyar lira çekim yapıldığı tespit edildi.

Eş zamanlı operasyon

Örgütlü olarak izinsiz ödeme hizmeti faaliyetinde bulunduğu, “5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na muhalefet” ettiği ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarını işledikleri iddia edilen 12 şüpheli, İstanbul merkezli Tekirdağ ve Nevşehir’de düzenlenen zamanlı operasyonda 26 Haziran’da yakalandı.

istanbul kara para operasyonu 2

Ele geçirilenler ve gözaltılar

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda yabancı ülkeye ait banka kartı, ziynet eşyası, dijital materyal ile 148 bin 700 lira ve 465 dolara el konuldu. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

istanbul kara para operasyonu 4

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER