DİSK’ten TÜİK Önünde “Enflasyon Rakamları” Protestosu

DİSK, TÜİK'in enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle Ankara'da protesto düzenledi. Genel Başkan Çerkezoğlu, şeffaflık çağrısında bulundu.

DİSK’ten TÜİK Önünde “Enflasyon Rakamları” Protestosu
DİSK’ten TÜİK Önünde “Enflasyon Rakamları” Protestosu
GİRİŞ 03.07.2024 10.57 GÜNCELLEME 03.07.2024 11.07
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarının halkın hissettiği gerçek enflasyonu yansıtmadığını belirterek, TÜİK’in gerçek rakamları açıklaması gerektiğini söyledi.

Protestonun Detayları

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların üyeleri, TÜİK’i protesto etmek amacıyla kurum binasının önünde toplandı. Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada, TÜİK’in enflasyon rakamlarını doğru bir şekilde açıklaması gerektiğini vurguladı. Çerkezoğlu, “TÜİK’in görevi, enflasyonu düşük göstermek değildir. TÜİK’in görevi, enflasyonu gerçek rakamlarıyla açıklamak, böylelikle bütün kamuoyunu da doğru bir biçimde bilgilendirmektir.” dedi.

DISKTEN TUIK ONUNDE ENFLASYON RAKAMLARI PROTESTOSU 3 min 1

Enflasyon Rakamları ve Gerçekler

Çerkezoğlu, TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı enflasyon oranının yüzde 1,64 olmasına atıfta bulunarak, bu rakamın gerçek enflasyonu yansıtmadığını savundu. “Bugün açıklanan haziran ayı için 1,64 rakamının gerçekle ne kadar ilişkisi olduğunu bu ülkede yaşayan herkes biliyor.” ifadesini kullandı.

DISKTEN TUIK ONUNDE ENFLASYON RAKAMLARI PROTESTOSU 3 min

Enflasyonun Nedenleri

Arzu Çerkezoğlu, enflasyonun sebeplerini sıralarken, dolarizasyon, aşırı şirket karları ve arz problemlerine dikkat çekti. “Türkiye’de enflasyonun sebebi ücretler değildir. Enflasyonun sebebi, dolarizasyon, aşırı şirket karları, arz problemleridir. Yani enflasyonla gerçek bir mücadele için bu konuda adım atılması gereklidir.” diye konuştu.

DISKTEN TUIK ONUNDE ENFLASYON RAKAMLARI PROTESTOSU 2 min

Diğer Protestolar

DİSK’in yanı sıra, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri de TÜİK’i enflasyon rakamları konusunda protesto etti.

Bu protestolar, Türkiye’de enflasyon verilerinin güvenilirliği ve şeffaflığı konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Halkın hissettiği ekonomik sıkıntılar ve resmi veriler arasındaki uyuşmazlık, bu tür tepkilerin artmasına neden oluyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER