Borsa İstanbul’da Hareketli Başlangıç

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,46 yükselişle 10.494,72 puandan başladı. Peki, bu yükseliş ne anlama geliyor? Hemen inceleyelim.

Borsa İstanbul’da Hareketli Başlangıç
Borsa İstanbul’da Hareketli Başlangıç
GİRİŞ 03.07.2024 07.08 GÜNCELLEME 03.07.2024 07.22
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Bankalar ve Holdingler: Ufak Ufak Yukarı

Bankacılık endeksi yüzde 0,56 ve holding endeksi yüzde 0,24 artış kaydetmiş. Spor sektörü yüzde 2,67 ile coşarken, menkul kıymet yatırım ortaklığı sektörü yüzde 0,30 ile biraz can sıkmış. Yani, piyasa genel olarak pozitif ama her zamanki gibi kazananlar ve kaybedenler var.

Dünün Ardından: Alıcılar Sahada

Dün Borsa İstanbul alıcılı bir seyir izledi ve BIST 100 endeksi günü yüzde 1 artışla 10.446,24 puandan tamamladı. Bu da demek oluyor ki, piyasada pozitif bir hava var. Ama bu havanın ne kadar kalıcı olacağı meçhul.

Powell’ın Etkisi ve Küresel Karışıklık

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell enflasyonla ilgili olumlu açıklamalar yaptı ama küresel piyasalar yine de karışık seyrediyor. Yani, Powell ne derse desin, yatırımcılar temkinli. Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdamı ve yurt içinde enflasyon verileri yatırımcıların radarında. Anlayacağınız, veriler çok önemli ve dikkatle takip ediliyor.

Enflasyon Beklentileri: Yine Yüksek

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,28 artacağını tahmin ediyor. Yani, enflasyon yine yükseliyor. Bu da yatırımcılar için pek hayra alamet değil.

Teknik Seviyeler: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Analistler, BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.700 puan seviyelerinin direnç, 10.400 ve 10.300 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu belirtiyor. Yani, bu seviyelere dikkat. Bu seviyelerin kırılıp kırılmaması piyasada yön belirleyici olacak.

Sonuç: Bekleyip Göreceğiz

Sonuç olarak, Borsa İstanbul’da olumlu bir başlangıç var ama piyasanın nereye gideceği belirsiz. Enflasyon verileri, Powell’ın açıklamaları ve küresel gelişmeler piyasayı yönlendirecek. Yatırımcıların dikkatle izlemesi gereken bir dönemden geçiyoruz. Bakalım, piyasa nereye evrilecek? Bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER