İSTANBUL KENTİM VE YEREL GAZETELER
DOğAN SATMış
KENTIM GAZETESI

İSTANBUL KENTİM VE YEREL GAZETELER

.

  • GİRİŞ02.07.2024 11.34
  • GÜNCELLEME02.07.2024 11.34

Her mesleğin görünmeyen kahramanları vardır, belki onbinlerce aşçı vardır ama biz öne çıkan, yıldızlarıyla övünen, TV şovlarıyla tanınan sadece bir ikisini tanırız. Hayatını şarkı söyleyerek kazanan belki binlerce sanatçı vardır, o düğünden bu pavyona, o çay bahçesinden bu restorana koşturup dururlar ama biz şarkıları çok bilinen bir kaç tanesini tanırız; medya dünyasında da böyledir, özellikle yerel medyada, binlerce gazete çalışanı vardır ama çok çarpıcı bir olay olmadıkça biz sadece Türkiye çapında ün yapan bir kaç gazeteciyi biliriz.

Bu gazeteyi çıkaran Saime Oğuzhan da medyanın görünmeyen yüzünün kahramanlarındandır.

Şişli Kentim Gazetesi’ni yıllardır çok zor koşullarda yaşattı, Türkiye’nin görme engellilere yönelik Breille Alfabesi ile ilk gazetesini çıkaran yayıncı oldu, Breille Alfabesi ile basılan kitapların çıkmasında öncü oldu, özellikle engellilerin sivil toplum örgütlerinin en büyük destekçisi ve öncüsü idi ve şimdi de Kentim Gazetesi’ni çıkarmaya, yani İstanbul Kentim’i yayınlamaya başlıyor.

Bravo!

Yerel gazetelerin ne güçlükler altında çıktığı, bir yandan tiraj, diğer yandan resmi ilanlar kıskacında nasıl kıvrandığı çok iyi biliniyor.

Böyle bir ortamda, yeni bir gazeteyi yayın hayatına sokmak gerçekten cesaret isteyen bir iş.

Ancak bir o kadar da yaşamsal.

Tüm dünyada tirajlar geriliyor, bundan 20 yıl önce, günümüzü göstererek ‘ortada basılı tek gazete kalmayacak’ diyorlardı, elinizde tuttuğunuz bu gazete, bu tahminin ne kadar yanıldığının kanıtı.

Çünkü 20 yıl önceki tahminleri bozacak, boşa çıkaracak gazeteciler var.

İşte o gazeteciler sayesinde medya yok olmayacak ve demokrasilerin bekçiliğini yapmaya devam edecek.

Ve gazeteci Saime Oğuzhan, benim de desteğimle, şimdi bir başka alanda öncülük yapmak için kolları sıvadı, Türkiye’nin ilk ‘Evsizler Futbol Takımını kurup, Dünya Evsizler Futbol Turnuvası’nda bu ülkenin de temsil edilmesini sağlamak.

Eminim bunu da başaracağız ve halen 40’a yakın ülkenin temsil edildiği turnuvada bu ülkenin insanları da yer alacak.

 

 

YORUMLAR 0