UEFA’dan Merih Demiral’a 2 Maç Men Cezası

EURO 2024'te A Milli Takım'ın Avusturya'yı 2-1 yendiği maçta, Merih Demiral'ın bozkurt işareti nedeniyle UEFA'dan 2 maç ceza alması tartışmalara neden oldu.

UEFA’dan Merih Demiral’a 2 Maç Men Cezası
UEFA’dan Merih Demiral’a 2 Maç Men Cezası
GİRİŞ 05.07.2024 10.45 GÜNCELLEME 05.07.2024 10.06
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Tarihi Galibiyetin Ardından Gelen Ceza

EURO 2024 son 16 turunda A Milli Takımımız, Avusturya’yı 2-1 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Bu tarihi maçta her iki golü de savunma oyuncusu Merih Demiral kaydetti. Ancak Demiral’ın attığı gol sonrası eliyle yaptığı bozkurt işareti, futbol dünyasında büyük yankı uyandırdı ve tartışmalara neden oldu.

Bozkurt İşareti ve Tartışmalar

Merih Demiral’ın gol sevincinde yaptığı bozkurt işareti, UEFA tarafından disiplin soruşturmasına konu edildi. UEFA, bu hareketi “provokatif” olarak değerlendirerek, Demiral’a 2 maç ceza verdi. Kararın ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yerli ve yabancı avukatlarla hazırlanan 30 sayfalık savunmayı UEFA Disiplin Kurulu’na sundu. Savunmada, bozkurt işaretinin Anadolu, Orta Asya ve dünyanın birçok yerindeki Türk kökenli halkların 1000 yıllık simgesi olduğu vurgulandı.

TFF’nin Savunması ve UEFA’nın Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun sunduğu dosyada, daha önce yaşanmış çok sayıda benzer örneğe yer verilerek, bozkurt işaretinin tarihi ve kültürel bağlamı detaylı bir şekilde açıklandı. UEFA’nın ise bu savunmaya karşı nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyordu. UEFA’nın gün içinde soruşturmayla ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Taraftarlar ve Kamuoyu Tepkisi

Merih Demiral’a verilen ceza, Türk futbol kamuoyunda büyük tepki topladı. Sosyal medyada binlerce destek mesajı paylaşılırken, bazı taraftarlar UEFA’nın kararını “haksız” ve “yanlı” buldu. Demiral’ın bozkurt işareti yapmasının milli ve kültürel bir sembol olduğunu savunan taraftarlar, UEFA’nın bu kararı gözden geçirmesi gerektiğini belirtiyor.

Dayanışma Mesajları

TFF Başkanı ve diğer futbol yetkilileri, Merih Demiral’a destek mesajları yolladı. “Milli futbolcumuzun yanında duruyoruz ve bu kararın düzeltilmesi için elimizden geleni yapacağız” açıklamalarıyla, hem futbolcumuza hem de Türk halkına moral verilmesi amaçlandı.

Kaynak: ntv.com.tr

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER