“Yankı ve Yansı Arasında Anadolu Kadınları” Sergisi Dolmabahçe’de Açıldı

“Yankı ve Yansı Arasında Anadolu Kadınları” Sergisi Dolmabahçe’de Açıldı
“Yankı ve Yansı Arasında Anadolu Kadınları” Sergisi Dolmabahçe’de Açıldı
GİRİŞ 13.06.2024 04.50 GÜNCELLEME 13.06.2024 04.16
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Ressam ve öğretmen İkranur Doğan’ın hazırladığı “Yankı ve Yansı Arasında Anadolu Kadınları” sergisi, Dolmabahçe Sarayı Resim Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Anadolu kadınlarının motiflerini ele alan sergi, büyük ilgi gördü.

”Milli Saraylar olarak bir vazifemiz de sanata ve ülkemizin yetiştirdiği sanatçılara destek olmaktır.”

Açılışta konuşan Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, bu sergiyle birlikte iki açılış gerçekleştirdiklerini belirtti. Yıldız, “Bu müzeyi kurarken sadece Osmanlı saray koleksiyonlarını sergilemek değil, aynı zamanda toplumun her kesimini bir araya getirecek projeler gerçekleştirmeyi de hedefliyorduk.” dedi. Ayrıca, “Müzede Eğitim” atölyesinin de faaliyete girdiğini belirterek, “Hemen resim müzesinin yanında yer alan Cemalettin Efendi Köşkü de birkaç ay sonra bir çocuk müzesi olarak faaliyete girecek. Milli Saraylar olarak bir vazifemiz de sanata ve ülkemizin yetiştirdiği sanatçılara destek olmaktır.” ifadelerini kullandı.

yankiveyassi kentimgazetesi5

Serginin Teması ve Amacı

İkranur Doğan, sergide resimlerin temelini kumaşların oluşturduğunu belirterek, “Kadınların giydiği kıyafetlerin üzerine resimlerimi yapıyorum. Geçmişten günümüze baktığımızda Anadolu kadınları kendilerini kıyafetlerine işleyerek nakşetmişler. Benim yaptığım biraz farklı olarak bunu boyalarla yapmak. Yani kendimi bu kadınların dilinde yansıtmaya çalışıyorum.” diye konuştu.

yankiveyassi kentimgazetesi3

Filistinli Kadınlara Dikkat Çeken Eser: “Unutmayacağız”

Doğan, Filistin’deki kadınlara dikkat çeken “Unutmayacağız” eserine ilişkin ise, “Bu sergide daha çok Anadolu kadınlarının sessiz yankılarına değiniyoruz. Bu eserde kaybolmakta olan bir kültür olduğu için değil, bomba seslerinden onları duyamadığımız için Filistinli kadınları çizmek istedim. Eserde yıkık bir evde Filistinli kadınlar ve içerisinde taşlar var. Bu taşların bir kısmını da sergide görüyoruz. Bu noktada aslında seyirciye sorgulatmak istediğim şeyler var. Yani bu taşların neden burada olduğu ya da neden yerinde olmadığı gibi. Eserin ismi ise Filistin’li bir kadının söylediği ‘unutmayacağız’ sözünden ortaya çıktı.” dedi.

Sergi, 1 Temmuz’a kadar Dolmabahçe Sarayı Resim Müzesi‘nde ziyaret edilebilecek.

 

yankiveyassi kentimgazetesi6

yankiveyassi kentimgazetesi2 yankiveyassi kentimgazetesi7 yankiveyassi kentimgazetesi8 yankiveyassi kentimgazetesi9

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER