Sinan Ateş cinayeti davasının ikinci celsesi başladı

Sinan Ateş cinayeti davasının ikinci celsesi, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülmeye devam ediyor.

Sinan Ateş cinayeti davasının ikinci celsesi başladı
Sinan Ateş cinayeti davasının ikinci celsesi başladı
GİRİŞ 02.07.2024 07.58 GÜNCELLEME 02.07.2024 07.49
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Davada, Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin olarak 22 sanık yargılanıyor. Müşteki Ayşe Ateş ve yakınları da duruşmayı takip ediyor.

İlk duruşmada, 8 sanığın savunmaları alınmıştı. Bugünkü duruşma ise, tetikçi Eray Özyağci’yi araçla İstanbul’dan Ankara’ya getirdiği belirtilen tutuklu polis memuru Murat Can Çolak’ın savunmasıyla başladı.

Olayın Arka Planı

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki Kızılırmak Mahallesi’nde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 22 kişi hakkında dava açıldı.

İddianame ve Suçlamalar

İddianamede, Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında yanında bulunan Selman Bozkurt müşteki sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, tetikçi Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt’un “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Selman Bozkurt’a yönelik “tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13’er yıldan 20’şer yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş’ın ise cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Özyağci’nin ayrıca “ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, Demirbaş’ın ise “zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Diğer Sanıklar ve Suçlamalar

Diğer sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay ve Mustafa Ensar Aykal’ın, “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 15’er yıldan 20’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor. Eski cinayet büro amiri Aykal’ın ayrıca kamu görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanarak maktule ait kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak temin ettiği gerekçesiyle 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER