“Rusya Günü” İstanbul’da Resepsiyonla Kutlandı

“Rusya Günü” İstanbul’da Resepsiyonla Kutlandı
“Rusya Günü” İstanbul’da Resepsiyonla Kutlandı
GİRİŞ 13.06.2024 04.34 GÜNCELLEME 13.06.2024 04.34
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti (RSFSC) Parlamentosunun, 12 Haziran 1990’da Sovyetler Birliği’nden ayrılarak egemenliğini ilan ettiği “Rusya Günü” kapsamında İstanbul’da bir resepsiyon düzenlendi.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından bir otelde verilen resepsiyona çeşitli ülkelerin diplomatik temsilcileri, iş insanları, akademisyenler ve diğer davetliler katıldı.

Resepsiyon, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile Rusya Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.

resepsiyon kentimgazetesi2

Başkonsolos Andrey Buravov’un Konuşması

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, etkinlikte yaptığı konuşmada, 34 yıl önce 12 Haziran 1990’da kabul edilen Devlet Egemenliği Bildirgesi’nin Rusya’nın modern tarihinin başlangıç noktası olduğunu vurguladı. Ayrıca, Buravov, Rusya’da düzenlenen BRICS toplantısına değinerek, üye sayısının artmasının ve yaklaşık 30 devletin bu ortaklığa ilgi göstermesinin önemine dikkat çekti. Türkiye’nin de BRICS ile temas kurma konusunda gösterdiği ilgiyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Buravov, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Nijniy Novgorod’da düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmasının bu ilginin somut bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Konuşmasında Türkiye-Rusya ilişkilerine de değinen Buravov, “İyi komşumuz Türkiye Cumhuriyeti ile çok yönlü, karşılıklı yarara dayalı ortaklığımızı daha da sürdürmeye ve derinleştirmeye kararlıyız.” dedi.

Resepsiyonda davetlilere Türk ve Rus yemekleri ikram edildi ve bir müzik dinletisi gerçekleştirildi.

“Rusya Günü” Hakkında

  • Tarihçe: RSFSC Parlamentosu, 12 Haziran 1990’da Egemenlik Deklarasyonu’nu kabul etti.
  • Resmi Bayram: 11 Haziran 1992’de “Devlet Egemenliği Deklarasyonu Günü” ismiyle 12 Haziran resmi bayram ilan edildi.
  • İsim Değişikliği: 2002’de Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bayramın ismi “Rusya Günü” olarak değiştirildi.

“Rusya Günü”, Rusya’nın bağımsızlığını ve egemenliğini kutladığı önemli bir gün olarak her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER