ODTÜ’den Deniz Üstü Yeşil Enerji ve Hammadde Üretimi Projesi

ODTÜ’den Deniz Üstü Yeşil Enerji ve Hammadde Üretimi Projesi
ODTÜ’den Deniz Üstü Yeşil Enerji ve Hammadde Üretimi Projesi
GİRİŞ 24.06.2024 08.12 GÜNCELLEME 24.06.2024 08.25
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, denizlerden yeşil enerji ve ham madde üretimi için yenilikçi teknoloji platformları üzerinde çalıştıklarını, bu sayede ekosistem üzerindeki insan etkisini en aza indirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Yüksek Teknolojili Deniz Platformları

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ve ODTÜ İKLİM Merkezi (İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi), yaklaşık bir yıldır denizlere kurulacak ileri teknoloji platformlar üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu platformlarla, yeşil enerji, yeşil hidrojen ve lityum üretimi ile alg yetiştiriciliği yoluyla gıda elde edilmesi amaçlanıyor.

Ekosistemi Korumak

Aynı zamanda ODTÜ İKLİM Merkezi Müdürü olan Prof. Dr. Barış Salihoğlu, denizlerin ekosistem hizmetleri sunduğunu, bu hizmetlerin gıda sağlama, oksijen üretimi ve karbondioksit depolama gibi işlevleri kapsadığını belirtti. Denizlerin sürdürülebilir olmayan şekilde kullanımının ekosistemi ciddi şekilde yıprattığını vurgulayan Salihoğlu, “Artık sürdürülebilir kullanımın ötesine geçerek, denizlerden ekosistem tabanlı faydalanmanın yollarını aramamız lazım. Tüm deniz ekosistemini topyekun korumak gerekiyor çünkü baskı yarattığımız bir habitat gidip başka habitatları etkiliyor.” dedi.

Hibrit Sistemlerin Önemi

Salihoğlu, denizlerin sürdürülebilir kullanımında yüksek teknolojiden faydalanılması gerektiğini, denizden yenilenebilir enerji elde edilmesi, deniz üstü rüzgar ve güneş santralleri, dalga enerjisi ve deniz suyundan yeşil hidrojen elde edilmesi gibi konuların birçok ülkenin gündeminde olduğunu aktardı. Hibrit enerji sistemlerinin, kullanılan alanı daraltarak verimliliği artırdığını ve aynı platform üzerinde rüzgar, güneş, dalga enerjisi ile denizden hidrojen elde edilebileceğini belirtti. Ayrıca, bu platformlarda alglerden gıda, ilaç ve hijyenik ham madde üretimi de mümkün olacak.

Lityum ve Yeşil Hidrojen Üretimi

Karada lityumun azalması ve madenciliğinin doğaya zarar vermesi nedeniyle, deniz suyundan lityum elde edilmesinin gündemde olduğundan bahseden Salihoğlu, yeşil enerjiyle lityum ve yeşil hidrojen üretiminin karbon emisyonlarını düşüreceğinin altını çizdi. Salihoğlu, “Bizim gündemimizde bu teknolojilerin geliştirilmesi, bir platformda birleştirilmesi ve tüm bu faaliyetlerin sıfır karbon olması var. Çalışmalarımızı çok disiplinli bir şekilde bu yönde sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Karbon Emisyonlarının Azaltılması

Test aşamasındaki deniz üstü platformlarda 100 kilovat seviyesinde enerji üretebileceklerini belirten Salihoğlu, bu enerjinin küçük bir platformu çevirmek, hidrojen ile lityum üretmek ve insansız bir tekneyi şarj etmek için yeterli olduğunu ifade etti. İlerleyen aşamalarda ise daha büyük platformlarla küçük kentleri besleyecek seviyede enerji üretilebileceğini ekledi. Denizlerdeki avcılığın habitatlara zarar verdiğini vurgulayan Salihoğlu, “Platformlarda alg yetiştiriciliğiyle protein elde etmek mümkün olacak. Bu yaklaşımla, atmosferdeki karbonun tutulması ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli adımlar atılması mümkün.” dedi.

Çift Taraflı Güneş Panelleri ve Algler

Denizde kullanılan çift taraflı güneş panellerinin altındaki algler için güneşi geçiren yüksek teknolojili sistemler üzerinde çalıştıklarını belirten Salihoğlu, bu panellerin denizde daha az ısındığını ve daha verimli çalıştığını ifade etti. “Hazırlıklarımız ve proje başvurularımız devam ediyor. Platformların üretimi aşamasında bazı karbon salımları olabilir ancak faaliyete geçtikten sonra herhangi bir karbon çıktısının olmaması gerekiyor. Deniz kirliliğinin azaltılması ve iklim değişikliğinin etkilerinin hafifletilmesi konusunda bu tür yüksek teknolojili, ekosistem odaklı yaklaşımlar pozitif katkılar sağlayacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER