İstanbul’da Caz Gecesi: YolanDa Brown’ın Unutulmaz Performansı

31. İstanbul Caz Festivali'nde sahne alan Jamaika kökenli İngiliz caz sanatçısı YolanDa Brown, Swissotel The Bosphorus'ta izleyicilere müzik ziyafeti sundu. Ancak asıl mesele, Brown’un sahnedeki performansından çok, cazın İstanbul’daki ruhunu yeniden canlandırmasıydı.

İstanbul’da Caz Gecesi: YolanDa Brown’ın Unutulmaz Performansı
İstanbul’da Caz Gecesi: YolanDa Brown’ın Unutulmaz Performansı
GİRİŞ 11.07.2024 14.08 GÜNCELLEME 11.07.2024 14.37
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Brown’un sahnesinde sadece müzik yoktu; bir hikaye vardı, bir ruh vardı. “Million Billion Love”, “How Deep is Your Love”, “Confusion”, “Being”, “Summertime”, “Dream Dream Repeat”, “Strasburg St. Denis” gibi eserler, adeta izleyicileri başka diyarlara götürdü. Bob Marley’in “Medley” şarkısını yorumlarken salonun havası değişti. Brown, müziğiyle sınırları kaldırdı, İstanbul’un caz ruhunu bir kez daha hatırlattı.

Sahnede Brown’a eşlik eden müzisyenler ise adeta birer virtüöz. Gitarda Ralph Porrett, davulda Talbert Wilson, piyanoda Tamas Balogh, trompette Paul Jordanous ve bas gitarda Rick Leon James. Hepsi işinin ehli, hepsi sahnenin yıldızı.

Küçük Bir Kızın Hayali Jamaikalı bir ailenin kızı olarak İngiltere’de doğan Brown, küçük yaşta saksafonla tanıştı. Üniversite yıllarında para kazanmak için müzik yapmaya başladı. 2012’de çıkardığı “April Shower May Flowers” albümüyle caz dünyasında dikkatleri üzerine çekti. 2017’de yayımladığı “Love, Politics, War” albümü ise, hem müzikal anlamda hem de içerik olarak büyük beğeni topladı.

Dünya Devleriyle Aynı Sahne Brown’un kariyeri de bir hayli parlak. The Temptations, Jools Holland’s Rhythm and Blues Orchestra ve Billy Ocean ile turneye çıktı. Eurythmics’ten Dave Stewart, Snarky Puppy’den Bill Laurance, Stereophonics’ten Kelly Jones ve Rick Astley gibi isimlerle iş birliği yaptı. Bu başarıları ona çifte MOBO ödülü getirdi.

Müzikle Sınırlı Kalmayan Bir Kariyer YolanDa Brown, sadece bir müzisyen değil. Eğitmen, yazar, sunucu, hayırsever ve girişimci kimliğiyle de öne çıkıyor. British Phonographic Industry Başkanı, Londra Filarmoni Orkestrası danışma kurulu üyesi, Prince’s Trust ve London Music Fund elçisi, Youth Music Başkanı olarak görev yapıyor. Doğu Londra Üniversitesinden fahri doktora unvanına sahip olan Brown, dünyanın en iyi saksofon sanatçıları arasında sayılırken, çocuklar için müzik programları da tasarlıyor.

İstanbul’un Cazla Buluşması YolanDa Brown, İstanbul’un büyülü atmosferinde cazın ruhunu yeniden canlandırdı. Onun sahnedeki enerjisi, izleyicilere müziğin ötesinde bir deneyim yaşattı. Sadece bir konser değil, bir yaşam dersi verdi. Müziğiyle sınırları aştı, izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı. İstanbul, cazın ritmiyle bir kez daha buluştu. YolanDa Brown’ın performansı, İstanbul Caz Festivali’nin unutulmazları arasına girdi. Çünkü Brown, sadece bir caz sanatçısı değil, aynı zamanda bir hikaye anlatıcısıydı. Onun müziği, İstanbul’un kalbine dokundu.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER