İstanbul Merkezli Silah Ruhsatı Usulsüzlüğüne Operasyon: 8 Gözaltı

İstanbul merkezli operasyonda silah ruhsatı usulsüzlüğü tespit edilerek 8 kişi gözaltına alındı. Operasyonda 4 tabanca, yivsiz tüfek ve sahte ruhsatlar ele geçirildi.

İstanbul Merkezli Silah Ruhsatı Usulsüzlüğüne Operasyon: 8 Gözaltı
İstanbul Merkezli Silah Ruhsatı Usulsüzlüğüne Operasyon: 8 Gözaltı
GİRİŞ 05.07.2024 08.36 GÜNCELLEME 05.07.2024 08.36
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Sahte Sağlık Raporlarıyla Ruhsat Aldılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde büyük bir operasyona imza attı. Nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarına yönelik yürütülen çalışmalar sonucunda, İstanbul ve Bartın’da belirlenen adreslere düzenlenen zamanlı operasyonlarla 8 şüpheli gözaltına alındı.

Sahtecilik Zinciri Nasıl İşledi?

Yürütülen soruşturmada, ilk defa silah ruhsatı almak için sağlık raporuna başvuran kişilerin, bir kamu hastanesinin güvenlik görevlileri aracılığıyla kendilerine ait olmayan eski tarihli bir silah ruhsatı fotokopisinden yararlandırıldığı belirlendi. Yenileme ruhsatı almak isteyen kişilere ise sağlık raporlarından olumlu sonuç almaları için kolaylık sağlandığı tespit edildi.

Doktor Kontrolleri Atlandı

Silah ruhsatı alacak kişilere uygulanan kapsamlı doktor kontrollerinin atlandığı, sağlık kurulunda görevli doktorlara daha önceden ruhsatları varmış izlenimi uyandırılarak, kontrollerin hafif muayeneler şeklinde gerçekleştiği ortaya çıktı. Böylece, kapsamlı doktor kontrollerine girseler ruhsat almaya uygun olmadığı ortaya çıkacak kişilerin sahtecilik yöntemleriyle silahlanmaları sağlandı.

Sahte Ruhsat Kartlarıyla Yenileme

Yenileme ruhsatı alabilmek için hastaneye sunulan silah taşıma ruhsat kartı fotokopilerinin de sahte olduğu tespit edildi. Şüphelilerin bu yöntemle sahtecilik yaparak ruhsat aldıkları anlaşıldı.

Operasyonun Detayları ve Ele Geçirilenler

İstanbul ve Bartın’da eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 8 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda 4 tabanca, yivsiz tüfek, 850 fişek ve 6 sahte silah ruhsatı ele geçirildi.

Bu operasyon, toplumsal güvenliği tehdit eden bir sorunu daha gün yüzüne çıkardı. Adaletin yerini bulması ve sahtecilik zincirinin kırılması adına önemli bir adım atıldı. İstanbul Emniyeti’nin kararlı çalışmaları, şehirdeki huzur ve güven ortamını koruma adına büyük önem taşıyor.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER