CHP’li Başkanlardan Birlik Mesajı: “Dayanışma ve Halkçı Belediyecilikle Güçlüyüz”

CHP'li büyükşehir belediye başkanları, İstanbul'da buluştu. Gökan Zeybek ve Ekrem İmamoğlu'nun ev sahipliğinde, dayanışma ve halkçı belediyecilik mesajı verildi.

CHP’li Başkanlardan Birlik Mesajı: “Dayanışma ve Halkçı Belediyecilikle Güçlüyüz”
CHP’li Başkanlardan Birlik Mesajı: “Dayanışma ve Halkçı Belediyecilikle Güçlüyüz”
GİRİŞ 04.07.2024 12.34 GÜNCELLEME 04.07.2024 12.20
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) büyükşehir belediye başkanları, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte buluştu. Toplantıya, 11 büyükşehir belediye başkanı katılırken, Ankara, Balıkesir ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanları ise çevrim içi olarak iştirak etti.

Zeybek: “Belediyecilerin Gelir Kesintilerini Anlamak Mümkün Değil”

Toplantı öncesinde basına konuşan Gökan Zeybek, CHP’li belediyelerin 2019 yerel seçimleri sonrasında sergilediği performansın toplum tarafından kabul gördüğünü belirtti. Zeybek, belediyelerin gelir kaynakları üzerinden yapılan kesintilere dikkat çekerek, “Bu dönemde, belediyecilerin gelir kaynakları üzerinden kesintilerin oranının, yasal sınırlar dediğimiz yüzde 40’lar seviyesine çekiliyor olmasını anlamak mümkün değildir” dedi.

Emekliler ve Yoksullar İçin Destek Mesajı

Zeybek, büyük şehirlerde yaşayan emeklilerin mevcut maaşlarla sağlıklı bir yaşam sürdürmesinin imkansız olduğunu belirterek, yoksul ve alt gelirli grupların yaşam standardının yükseltilmesinin temel görevleri olduğunu vurguladı. “Sayın Genel Başkanımızın geçtiğimiz günlerde açıkladığı biçimiyle ‘Emekli Halk Kart’ uygulamasıyla da artık bu iktidar tarafından, gerçekten açlık sınırının altında ücretle yaşamaya mahkum edilmiş olan, şehirlerimizde yaşayan milyonlarca emeklinin en çok ihtiyaç duyan kesimleriyle bir ortak çalışmayı beraberce yürüteceğimizi belirtmek istiyorum,” ifadelerini kullandı.

Ekonomi Politikalarına Eleştiri

Zeybek, ekonomi politikalarını eleştirerek yeni vergilerle bütçe açıklarının kapatılacağını ve bunun belediyelere de yansıtılmak istendiğini söyledi. Belediyelerin borçları için hızlı bir tahsilata girişildiğini ifade eden Zeybek, “Ama biz biliyoruz ki CHP’nin 411 çalışkan belediye başkanı, ister 2 bin nüfuslu bir beldede, ister 16 milyon nüfuslu bir büyükşehirde, isterse sayısını bilemediğimiz kadar çokça şehirlerimizi doldurmuş olan göçmenler, mülteciler, geçici sığınmacıların, Türkiye’de yaşayan insanların sorunlarını çözmek için kaynakları etkin ve verimli biçimde kullanacaklar,” diye konuştu.

İmamoğlu: “Dayanışma Belediyeciliği”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dayanışma belediyeciliği yaptıklarını belirterek yeni dönemde de halkçı ve icraatçı belediyecilik politikasıyla hareket edeceklerini aktardı. Ülkede yapılan büyük projelerin risklerinin ve zararlarının yeterince gözetilmediğini savunan İmamoğlu, “Bizler, son derece sağlıklı, verimli, etkili bir proje yönetimiyle onlardan çok daha fazla işi, çok daha az maliyetle, çok daha hızlı ve kaliteli bir biçimde, milletimizin lehine üretme konusunda büyük bir başarı elde ettik,” dedi.

Ortak Politikalar ve İşbirliği

CHP’li belediyelerin kendi aralarında kurdukları iletişim ve işbirliğini farklı partilerden belediye başkanlarıyla da kurmaya hazır olduklarını belirten İmamoğlu, siyasetin ayrıştırıcı tarafında olmayacaklarını söyledi. Konuşmaların ardından CHP’li belediye başkanları basına kapalı toplantıya geçti.

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER