CHP’den Boğaziçi Resti: Milletvekillerine Giriş Yasağı İçin Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bazı milletvekillerinin Boğaziçi Üniversitesi'ne girişlerinin engellenmesi nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

CHP’den Boğaziçi Resti: Milletvekillerine Giriş Yasağı İçin Suç Duyurusu
CHP’den Boğaziçi Resti: Milletvekillerine Giriş Yasağı İçin Suç Duyurusu
GİRİŞ 11.07.2024 12.13 GÜNCELLEME 11.07.2024 12.47
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Adliye Önünde Sert Açıklamalar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, beraberindeki milletvekilleriyle birlikte başsavcılığa yaptıkları başvuru öncesi Ankara Adliyesi önünde konuştu. Özçağdaş, Boğaziçi Üniversitesi’nin 5 Temmuz’da yapılan 157. mezuniyet törenine katılmak ve 1279 gündür süren eylemlere destek vermek istediklerini, ancak Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin talimatıyla üniversiteye girişlerinin engellendiğini belirtti.

Ne var ki, milletvekillerinin parlamenter denetim görevlerini yapmalarının engellenmesi, işte bu noktada devreye giriyor.

“Görevi Kötüye Kullanma” ve “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme”

Özçağdaş, milletvekillerinin görevlerini yapmalarının önüne set çekildiğini söyleyerek, “görevi kötüye kullanma” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Boğaziçi’ndeki Eylemler Devam Ediyor

CHP İzmir Milletvekili Yüksek Taşkın ise Boğaziçi Üniversitesi’nde eylemlerin eğitim akışını bozmadan sürdüğünü vurguladı. Taşkın, “Biz asla onları yalnız bırakmayacağız. Tam da bu nedenle orada yaşananların anlaşılması ve Meclis denetimine tabi olması için araştırma önerisi verdik. Bu onurlu ve barışçıl direnişin her zaman yanında olacağımızı belirtmek istiyorum.” dedi.

Bir de bakıyorsunuz ki milletvekilleri, gençlerin yanında duruyor, haklarını savunuyor.

Ne Olacak Bu Memleketin Hali?

Bu olay, Türkiye’nin dört bir yanında gençlerin ve akademisyenlerin seslerini duyurma çabalarını, demokratik değerlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Dayanışma ve umut mesajları verilirken, bu tür eylemlerin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği vurgulanıyor.

Göz göre göre, kulakları tırmalayan sessizlikler içinde, milletvekilleri bu duruma daha ne kadar seyirci kalacak?

Bir yanda üniversiteler, diğer yanda parlamento… İkisinin de görevi aynı: Bilim, hak, adalet.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER