Atatürk’ün Erzurum’a Gelişinin 105. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 105. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Atatürk’ün Erzurum’a Gelişinin 105. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
Atatürk’ün Erzurum’a Gelişinin 105. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
GİRİŞ 03.07.2024 12.29 GÜNCELLEME 03.07.2024 12.35
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

İstanbul Kapı mevkisinde toplanan öğrenciler, vatandaşlar, gaziler ve atlı cirit ekibi, Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu eşliğinde ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Havuzbaşı Kent Meydanı’na yürüdü.

Tören

Havuzbaşı Kent Meydanı’ndaki törende Vali Mustafa Çiftçi, 9. Kolordu ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Konuşmalar

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, törende yaptığı konuşmada, “Yüce Türk milletinin başlattığı Milli Mücadele davası, önce kongre salonlarına, ardından meclis kürsülerine ve cephelere taşınarak, millet egemenliğine bağlı, bağımsız yeni bir Türk devletinin temellerini atmıştır. Bu yüzden Erzurum demek, Türkiye Cumhuriyeti demek” dedi.

Sekmen ayrıca, “Erzurum insanının cesur, kahraman, gözü kara, koruyan ve savunan bir nitelikte oluşu da bundan dolayıdır.” diye ekledi. Sekmen, Erzurum halkının 105 yıl önce emperyalistlere meydan okuduğunu ifade ederek, “Erzurum’da gördüğüm içtenlik, mertlik, gönülden bağlılık benim memleketi kurtarmak için her türlü özveriyi yapmam konusundaki azim ve gücümü arttırmıştır.” diyen Atatürk’ü hatırlattı.

Etkinlikler ve Ziyaretler

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve Büyükşehir Belediyesi mehter takımı gösteri yaptı. Tören sonrası protokol üyeleri, Atatürk Evi’ni ziyaret etti.

Erzurum’da gerçekleşen bu tören, Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı bu tarihi şehrin önemini bir kez daha hatırlattı.

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER