Rize’de AFAD Öncülüğünde Sel ve Heyelan Tatbikatları Yapıldı

Rize'de Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, sel ve heyelan tatbikatlarıyla olası felaketlere hazırlıklarını test etti. Her yıl sel ve heyelanlarla boğuşan Rize, bu tür tatbikatlarla riskleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Rize’de AFAD Öncülüğünde Sel ve Heyelan Tatbikatları Yapıldı
Rize’de AFAD Öncülüğünde Sel ve Heyelan Tatbikatları Yapıldı
GİRİŞ 02.07.2024 10.45 GÜNCELLEME 02.07.2024 10.45
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Rize’de Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, sel ve heyelan tatbikatlarıyla olası felaketlere hazırlıklarını test etti. Her yıl sel ve heyelanlarla boğuşan Rize, bu tür tatbikatlarla riskleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Tatbikatların Detayları

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) kapsamında düzenlenen tatbikatlar, daha önce yaşanan afetler baz alınarak yapıldı. Merkeze bağlı Askoroz Deresi mevkisi, Fırtına Deresi ve İkizdere Vadisi’nde zamanlı gerçekleştirilen tatbikatlarda, AFAD, jandarma, emniyet, Sahil Güvenlik, 112 Acil Sağlık ve sivil toplum arama kurtarma ekiplerinden 250 personel görev aldı.

Askoroz Deresi’ndeki Tatbikat

Askoroz Deresi’ndeki tatbikatta, senaryo gereği içinde 3 kişinin bulunduğu bir otomobil sel sularına kapılarak köprüden düştü. Bir kişi otomobilin üzerinde mahsur kalırken, 2 kişi ise sulara kapılarak kayboldu. Ekipler, otomobil üzerindeki kişiyi kurtardı ve sel sularına kapılan kişilerin cesetlerini kıyıya çıkardı. Gerçekten de tam bir film sahnesi gibiydi.

Fırtına Deresi ve İkizdere Vadisi’ndeki Tatbikatlar

Fırtına Deresi’nde sel, İkizdere Vadisi’nde ise heyelan tatbikatları gerçekleştirildi. Her iki bölgede de ekiplerin hızlı ve etkili müdahaleleri dikkat çekti.

AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı’nın Açıklamaları

AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, tatbikatın amaçlarının, herhangi bir olay olmadan önce hazırlıkları test etmek olduğunu vurguladı. Rize’nin sel ve heyelan riski yüksek bir il olduğunu belirten Avcı, planlama ve hazırlıkların ardından koordineli bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.

Önleyici Tedbirler ve Gelecek Planları

Avcı, İkizdere’de heyelan, Çamlıhemşin Fırtına ve Askoroz derelerinde sel olaylarının aynı anda gerçekleştiği senaryolarla tatbikatları gerçekleştirdiklerini belirtti. Önleyici tedbirlerin önemine değinen Avcı, bu tür tatbikatların devam edeceğini vurguladı.

Rize gibi afetlere yatkın bir bölgede, bu tür tatbikatların ne kadar hayati olduğunun altını çizmek gerek. Ekiplerin hazırlıklı olması, olası felaketlerde can ve mal kaybını en aza indirebilir. Bakalım, gelecek tatbikatlarda ne gibi yenilikler göreceğiz?

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER