CHP ve Zafer Partisi Liderleri UEFA Soruşturmasını Eleştirdi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ, UEFA'nın milli futbolcu Merih Demiral hakkındaki soruşturmasını eleştirdi ve destek mesajı verdi.

CHP ve Zafer Partisi Liderleri UEFA Soruşturmasını Eleştirdi
CHP ve Zafer Partisi Liderleri UEFA Soruşturmasını Eleştirdi
GİRİŞ 04.07.2024 11.09 GÜNCELLEME 04.07.2024 11.44
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Gol Sevinci Üzerinden Soruşturma Doğru Değil

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, UEFA’nın milli futbolcu Merih Demiral hakkındaki disiplin soruşturmasını eleştirdi. Özel, “Genç bir futbolcunun gol sevincini yaşarken kullandığı bu işaretten dolayı böyle bir soruşturmayı doğru bulmuyoruz.” dedi.

Özel ve Özdağ, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü.

Türk Kültürünün Sembolü

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, soru üzerine bozkurt işareti yaparak şu açıklamalarda bulundu:

“Bu, Türk milletinin 2 bin yıldan beri işareti. Bozkurt ile karşılaşanlar birbirlerine Türk olduklarını göstermek için bozkurt yaparlar ve herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yoktur. Afganistan’ın kuzeyinde yaşayan Türkler de yapıyor bunu, Sibirya’da yaşayan Türkler de yapıyor, Azerbaycan’da, Tebriz’de 10 binlerce kişi yapıyor bunu. Bence Alman devletinin bozkurt yapanlarla değil de Hitler işareti yapanlarla uğraşması daha isabetli olur.”

Özgürlükçü Olmak Lazım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise aynı konuda Türkiye’nin ve Türk Milli Takımı’nın tartışmalara değil, maça odaklanması gerektiğini vurguladı:

“Genç bir futbolcunun gol sevincini yaşarken kullandığı bu işaretten dolayı böyle bir soruşturmayı doğru bulmadığımızı dün de ifade ettik. Ama bu tartışmayı Türkiye’de köpürtmek, büyütmek ve bir siyasi çekişme noktasına getirmeye çalışmak, başta milli takıma zarar verir. Bu konuda herkesin duyarlı davranması gerekiyor.”

Özel, özgürlükçü bir bakış açısının önemine de dikkat çekti:

“Bir de bu konuda, bu işaret konusunda özgürlükçü olmak lazım sıkıntı yok, biz hep böyleydik. Ama bundan birkaç yıl önce bir genç sporcumuz bu sefer zafer işareti yapınca, bugün bu işaretin özgürlüğünü savunanlar tarafından linç edilmişlerdi. Onları kendi tutarlılıkları açısından kendilerini sorgulamaya davet etmek lazım. Yoksa futbolcumuzun yaptığı işaretten ziyade, oynadığı güzel futbol ve hepimize yaşattığı gurur yönünden değerlendirmesi gerekir diye düşünüyorum.”

Kaynak: AA

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER