Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı

Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarıldı. S

Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı
Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı
GİRİŞ 28.06.2024 10.12 GÜNCELLEME 28.06.2024 10.00
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Türkiye, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarıldı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren FATF’ın, Singapur’un dönem başkanlığında düzenlenen 6. Genel Kurulu’nda bu karar alındı.

Gri Listeye Veda

OECD’nin açıklamasına göre, Türkiye ve Jamaika, FATF’ın artırılmış izleme sürecinden çıkarıldı. Daha önceki karşılıklı değerlendirmelerde tespit edilen stratejik kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede (AML/CFT) eksikliklerini giderme konusunda kaydedilen ilerlemeler nedeniyle her iki ülke de tebrik edildi.

Genel Kurul Toplantısının Detayları

Bir hafta süren FATF Genel Kurul toplantılarına 200’ün üzerinde hükümet temsilcisi ve Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, INTERPOL ve Egmont Mali İstihbarat Birimleri gibi gözlemci kuruluşların delegeleri katıldı. Toplantıda, Türkiye ve Jamaika’nın artık FATF’ın artırılmış izleme sürecine tabi olmayacağı resmen duyuruldu.

Türkiye İçin Yeni Dönem

Bu karar, Türkiye’nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusundaki çabalarının uluslararası düzeyde tanındığını ve takdir edildiğini göstermektedir. Türkiye’nin gri listeden çıkması, uluslararası finansal ilişkilerde ve yatırımlarda olumlu etkiler yaratması beklenmektedir.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER