Borsa İstanbul’da Güne İyimser Başlangıç

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,34 yükselişle 10.909,45 puandan başladı. Bu açılış, önceki kapanışa göre 36,89 puanlık ve yüzde 0,34’lük bir artışı ifade ediyor.

Borsa İstanbul’da Güne İyimser Başlangıç
Borsa İstanbul’da Güne İyimser Başlangıç
GİRİŞ 05.07.2024 07.00 GÜNCELLEME 05.07.2024 07.16
Bu Habere 0 Yorum Yapılmış

Sektörlerde Durum

Bankacılık endeksi yüzde 0,12, holding endeksi ise yüzde 0,21 oranında yükseldi. Sektörler arasında en çok kazandıran yüzde 3,18 ile gıda ve içecek sektörü oldu. Öte yandan, gayrimenkul yatırım ortaklığı ve kimya sektörleri yüzde 0,03 kayıpla güne başladı.

Dünkü Hareketlilik

Dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,78 artışla 10.872,56 puandan kapattı. Bu yükseliş, piyasadaki iyimser havayı pekiştirdi.

Küresel Piyasalar ve ABD İstihdam Raporu

Analistler, küresel pay piyasalarının dünya genelinde yoğunlaşan seçim takvimi ve makroekonomik verilerden gelen sinyallerle karışık bir seyir izlediğini belirtiyor. Bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporu, yatırımcıların odağında bulunuyor. Raporun, iş gücü piyasalarının sıkılığına ilişkin endişeleri rahatlatabileceği ve tarım dışı istihdamın geçen ay 190 bin kişi artmış olabileceği öngörülüyor. Mayıs ayında tarım dışı istihdam 272 bin olarak gerçekleşmişti, bu da iş gücü piyasasında soğumanın yavaş yavaş başladığına işaret ediyor.

Fed’in Politika Alanı ve Gelecek Adımlar

Analistler, bu verilerin Fed’in politika alanını rahatlatabileceğini ve bankanın gelecek dönem adımlarına yönelik fiyatlamaların daha da somutlaşabileceğini ifade ediyor. Banka yetkililerinin son dönemdeki temkinli tavrını koruduğunu belirten analistler, bugün açıklanacak istihdam raporunun Fed yetkililerinin karar alma sürecini kolaylaştıracak önemde olduğunu vurguluyor.

Piyasa Beklentileri ve Teknik Seviyeler

Bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de istihdam raporundaki veriler başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 11.000 ve 11.100 puanın direnç, 10.800 ve 10.700 seviyelerinin destek konumunda olduğunu belirtti. Tarım dışı istihdam başta olmak üzere veri setindeki kalemlerden alınacak sinyallerin fiyatlamalar üzerindeki önemine dikkat çeken analistler, bu verilerin yayınlanmasıyla piyasalarda oynaklığın artabileceği uyarısında bulundu.

Borsa İstanbul’da bugünkü hareketlilik ve küresel gelişmeler ışığında, yatırımcıların dikkatli ve temkinli olması büyük önem taşıyor. Ekonomik verilerin yanı sıra siyasi gelişmelerin de piyasalar üzerindeki etkisi izlenmeye devam edecek.

YORUMLAR 0

    DİĞER HABERLER